Jump to content

Photo

Do I need 2 goodies bags or 1 per room?


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 hayley

hayley
  • Newbie
  • 70 posts

    Posted 24 September 2008 - 10:56 PM

    Hello,

    Just like the title asks, do I need one per room or two? How much do you guys think is average to spend per bag? I have so many cute ideas but I don't want to get carried away!

    #2 foxytv

    foxytv
    • VIP Member
    • 7,740 posts

      Posted 24 September 2008 - 11:01 PM

      1 per room if it's a couple/family. 2 per room if it's two singles rooming together. Just spend whatever is within your budget. Everyone was different. We probably spent $20-$25 per bag and had 24 bags.

      #3 kate.com

      kate.com

        VIP Member

      • VIP Member
      • 8,921 posts

        Posted 24 September 2008 - 11:31 PM

        I am planning on one per room... depending on the "singles" I'll add another for that room or just split up the contents. They end up around $25 per piece for us.

        #4 NotYourAverageDW

        NotYourAverageDW
        • Jr. Member
        • 361 posts

          Posted 24 September 2008 - 11:34 PM

          Really? I always thought it was 1 per person but I guess how expensive everything would be. This is a great question, and I'm definitely interested in seeing what everyone else says!

          #5 mexicobride2009

          mexicobride2009
          • Jr. Member
          • 164 posts

            Posted 24 September 2008 - 11:46 PM

            We are doing 1 per couple and obviously the singles get 1 each :)

            #6 2bebridejamaica

            2bebridejamaica
            • Sr. Member
            • 1,206 posts

              Posted 25 September 2008 - 08:41 AM

              I'm going with the rest on this ... 1 per room... and honestly don't ask me how much I spent ... I think I spent too much ... more than the 25 per bag I know that... Now I am cramming everything in the bags I bought.. but I only need 6 bags.

              #7 Kathie

              Kathie
              • Sr. Member
              • 2,654 posts

                Posted 25 September 2008 - 08:51 AM

                I will do one per room or per single also.

                #8 kate.com

                kate.com

                  VIP Member

                • VIP Member
                • 8,921 posts

                  Posted 25 September 2008 - 09:43 AM

                  Quote:
                  Originally Posted by NotYourAverageDW
                  Really? I always thought it was 1 per person but I guess how expensive everything would be. This is a great question, and I'm definitely interested in seeing what everyone else says!
                  Well... you could just spend less on the items and buy one for each... l bought beach bags from LL Bean- which I figured the guys didn't really need, but put 2 can coolers, snacks, 2 chapstick, but one playing cards, soduku, etc. Chances are, they won't all be excited about the exact same thing. I do have a couple of rooms with 2 girlfriends and I will be making them their own bags- just less in them bc it's for one!!

                  #9 DanielleNDerek

                  DanielleNDerek
                  • VIP Member
                  • 18,452 posts

                    Posted 25 September 2008 - 09:57 AM

                    I did one bag for couples and one bag for each single. For items like cups I put two in the couples bags. I spent around $30 per bag. But you can spend whatever you want.
                    ***Married November 6, 2008***Gavin Born February 28th, 2010***
                    Paradisus Palma Real Wedding Review
                    Our Professional Wedding Pictures on Snapfish

                    #10 JUSTUSTWO

                    JUSTUSTWO

                      VIP Member

                    • VIP Member
                    • 12,193 posts

                      Posted 25 September 2008 - 11:56 AM

                      I did one bag per couple & 1 bag for each single person. Just like Danielle, for the travel mugs, I did one per person.
                      I think the cost of the bags depends on how many guests you have & what you can afford. Definitely buy things in bulk where you can & that should keep your overall costs down a bit.




                      0 user(s) are reading this topic

                      0 members, 0 guests, 0 anonymous users